1 Torba Hazır Sıva Harcı Kaç m2 Yer Yapar?

Hazır sıva geleneksel inşaat karışımı harçla yapılan duvar sıva işlemlerinin yerine geçebilecek, önceden karıştırılmış çimento esaslı bir çözümdür. Kullanımı hem dış hem de iç sıva için uygundur. Pratik, hazırlanışı ve kullanımı kolay. Ayrıca alt tabakaya (duvara) normal sıvadan daha iyi tutunduğu için daha sağlam ve daha uzun ömürlü uygulamalar yapılmasına olanak sağlıyor.

Hazır sıva sarfiyat ve fiyat konuları da pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Bizde sizlere yardımcı olabilmek adına bu yazıda Bir Torba Hazır Sıva harcı kaç m2 yer yapar ve Hazır Sıva Harcı torba fiyatları 2020 sorularını detaylıca araştırıp yayınladIK.

Hazır Sıva Nedir?

Hazır sıva ; Çimento esaslı, mala ile uygulamalara uygun, düzgün yüzey oluşturan önceden karıştırılmış, toz halinde polimer modifiyeli, sıva harcıdır. İç ve dış alanlarda tuğla, briket, gaz beton, brüt beton, bims gibi duvar ve tavan yüzeylerinin, sıva yada tamir işlerinde kullanılır. Kaba, ince ve beyaz, gri olmak üzere iki farklı çeşit ve renk seçeneği olan ürün, 25 kg ambalaj içerisinde satışa sunulmaktadır.

1 Torba 25 kg Hazır Sıva Harcı Kaç Metrekare (m2) Yer Yapar?

Metrekare başına kullanılması gereken malzeme miktarını etkileyen önemli bir ana unsur vardır:

  • Duvarın Durumu (eğriliği, çeşitli çatlak ve boşluklar)

25 kg bir torba hazır sıva sarfiyatı; Uygulama yapılacak duvarın durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Burada en önemli unsur duvar yüzeyinin şekli ve düzgünlüğüdür. Yüzey ne kadar bozuk olursa olursa sarfiyat o kadar çok olur.

Daha iyi sonuçlar elde edilmesi için Hazır Sıva uygulama kalınlığı;

En az 5 mm olmalıdır. Ortalama uygulama kalınlığı ise 5 mm ile 1,5 cm arasındadır.

Bu verilere göre 25 kg 1 torba Hazır Sıva ortalama 6 metrekare (m2) yer yapmaktadır.

Yüzeyi daha bozuk alanlarda ise 1 torba Sıva harcı ortalama 4 metrekare (m2) yer yapmaktadır.

Hazır Sıva Fiyatları 2020

25 hazır kaba sıva harcı fiyatları ve 25 kg İnce hazır sıva harcı fiyatları arasında yok denilecek kadar az bir fark olduğunu belirtmek isteriz. Renk olarak beyaz sıva harcı ile gri sıva harcı arasında yaklaşık 3 TL’lik bir fiyat farkı oluşmaktadır. Kısaca kaba torba inceden, beyaz torba da griden daha pahalı diyebiliriz.

TürFiyat
1 Torba 25 kg Hazır Kaba Sıva (Beyaz)15,75 TL
1 Torba 25 kg Hazır Kaba Sıva (Gri)13,25 TL
1 Torba 25 kg Hazır İnce Sıva (Beyaz)15,25 TL
1 Torba 25 kg Hazır İnce Sıva (Gri)13,25 TL

Hazır Sıva Nasıl Yapılır?

  • Hazır sıva nasıl hazırlanır ?

Uygun miktarda temiz su, harcın karıştırılacağı kabının içerisine doldurulur. Ardından paket içerisindeki toz halinde olan sıva suyun üzerine eklenir. 3-5 dakika topaklar kayboluncaya denk karıştırılır.

  • Hazır sıva Nasıl Uygulanır?

Uygulama öncesi büyük çatlak ve boşlukların kapatılması önerilir. Paslanmaz çelik alçı malası ve küreği ile uygulama yapıldıktan sonra 3-5 dakika kurumaya bırakılır. 3-4 dakika uyuştuktan sonra daha pürüzsüz bir yüzey için isteğe bağlı perdah edilebilir.

About admin

Check Also

İnşaat Kum Çakıl Mıcır Fiyatları 2021 Listesi

Yüzyıllar boyunca kum; İnşaat, tarım, peyzaj, tasarım ve altyapı gibi bir çok işletme için önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir