İlişkiden Sonra Gusül Almadan İkinci Kez İlişkiye Girilirmi?

Merhaba bu makalede bilgi sahibi olmanız adına, oldukça ilginç bir konuyu inceledik. Tahmin ediyoruz ki sizde bir çok inanan gibi böyle bir konu ile ilk defa karşı karşıyasınız. Peki bu yazıyı okumadan önce birisi size böyle bir soru yöneltseydi cevabınız ne olurdu? Vereceğiniz cevap büyük ihtimalle net bir cevap olmayacaktı. Çünkü bu soru bu zamana kadar çok az kişi tarafından merak edilmiş ve cevaplanmıştır. Peki ilişkiden sonra gusül almadan, ikinci kez ilişkiye girilir mi ? İşte detaylar…

Eşiyle ilişkide bulunduktan sonra tekrar birlikte olmak isteyenlerin durumu;

İki birleşme arasında abdestin gerekli olup olmadığı hususunda alimler farklı görüşler İleri sürmüşlerdir. Ebu Yûsuf, bunun müstehap olmadığını söylemiştir. Ancak cumhura göre müstehaptır. Malikilerden İbnu Habîb ile Zahiriler bunun farz olduğu görüşündedir. Ebu Saîd’den nakledilen şu hadisi, görüşlerine delil olarak getirmişlerdir: “Rasûlullah buyurdu ki: Sizden biri hammıyla bir­likte olur, sonra tekrar birlikte olmak isterse ikisi arasında bir abdest alsın.” Bu hadisi İmam Müslim eserinde kaydetmektedir. İbn Huzeyme ise, İbn Uyeyne rivayetinde olduğu gibi yukarıda bahsi geçen Ebu Saîd hadisinin Asım ve Şu’be kanalıyla naklindeki “Bu, tekrar birlikte olmayı daha aktif hale getirir” ilavesine dayanarak, hadiste geçen emrin, farz değil de mendub olduğu sonu­cuna ulaşmıştır.

Sonuç olarak; Kişinin nikahlı eşiyle birlikte ilişkiden sonra gusül almadan, tekrar ilişkiye girmesinde sakınca yoktur. Ancak guslü bozan ilişkiden sonra ikinci kez ilişkiye girilmek istenildiğinde gusül alınıp girilirse mendub (İslam’da yapılınca sevap sayılan, yapılmayınca günah olmayan eylemlere verilen isimdir.) – sevap kazanmış olur.

About admin

Check Also

Myheritage Fotoğraf Canlandırma Nasıl Yapılır? Servisimiz Bakımda – Bulunduğunuz Bölgede Kullanılmıyor Sorunu Kesin Çözümü!

myheritage fotoğraf canlandırma nasıl yapılır? Myheritage fotoğraf canlandırma (Deep Nostalgia) Servisimiz Bakımda, Bulunduğunuz Bölgede Kullanılmıyor, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir