İnşaat İşçilerine Sokağa Çıkma Yasağı Varmı? İnşaat İşçileri Çalışma İzin Belgesini Nereden Nasıl Alır?

İçişleri bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği son genelgede, corona virüs tebdirleri kapsamında hafta sonu sokağa çıkılması istisnalar dışında tamamen yasaklandı. Bir çok meslekte olduğu gibi inşaat sektöründe çalışan işçi ve ustalar da bu kısıtlamadan nasibini aldı.

İnşaatta çalışarak geçimini sağlayan işçi ve ustaların çoğunluğu, hafta sonu sokağa çıkma yasağı sebebiyle ceza yememek için bu cumartesi ve pazar günlerini evlerinde geçiriyor.

Peki inşaat işçilerine yasak var mı? İnşatta çalışan işçi ve ustalar sokağa çıkma yasağından muaf mı? Sokağa çıkma yasağında inşaat çalışması devam ettirilebilir mi? Sokağa çıkma yasağında inşaat işçileri çalışabilir mi? işte detaylar…

İnşaat işçilerine sokağa çıkma yasağı var mı?

Cumhur başkanı Erdoğan’ında konuşmasın da yer verdiği gibi; İnşaat işçileri hafta sonu sokağa çıkma yasağında, inşaat çalışması faaliyetlerini sürdürebilecek. Ancak detaya inince çoğu inşaat işçisi için aynı şeyin mümkün olmadığını net bir şekilde görebiliyoruz. Şöyle ki kendi iş alıp, iş yapan veya başkasının yanında günlük para karşılığı ile çalışan kalıpçı, duvarcı, sıvacı, boyacı v.b işçi ve ustalar bu serbestliğin dışında tutuluyor. Sadece büyük inşaatlarda, şantiye ve konaklamanın aynı alanda olması ve şantiye dışına çıkmamak şartı ile işlerini devam ettirebilirler. Şantiyeye başka bir yerden çalışanların gelmesine izin verilmez, şantiyede kalanların başka bir yere gitmesine izin verilmez. Çalışma sadece inşaat alanı ile sınırlandırılmıştır.

İnşaat İşçileri Çalışma İzin Belgesini Nereden Nasıl Alır?

Yukarda belirttiğimiz gibi şantiye ve çalışmanın aynı alanda mümkün olduğu büyük inşaatlarda çalışmak serbest, geri kalan bütün inşaat alanlarında ve işlerinde hafta sonu çalışmak gidip gelmek yasaktır. Şantiye dışında çalışan inşaat işçilerine herhangi bir kurum yada kuruluştan çalışma izni verilmiyor.

About admin

Check Also

Tuğla Fiyatları 2021

Ekolojik özelliklere sahip gerçek bir yapı malzemesi olan tuğla emlak piyasasının hızla büyümesine önemli ölçüde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir