İnşaat Kum Çakıl Mıcır Fiyatları 2021 Listesi

Yüzyıllar boyunca kum; İnşaat, tarım, peyzaj, tasarım ve altyapı gibi bir çok işletme için önemli bir materyal olmuştur. kum inşaatta genellikle betonharç için bir bileşen olarak kullanılır. Ancak uygulama alanları çok çeşitlidir. Bu nedenle inşaat kumunun çok sayıda özel ismi (çeşidi) bulunmaktadır.

Hazırladığımız bu yazıda; İnşaat kum fiyatları 2021, Sıva kumu olarak geçen; 1 m3 kaba kum, ince kum ve şap kumu çeşitlerinin güncel fiyat bilgileri, türleri ve çeşitleri yer almaktadır.

İnşaat Kumu Türleri, Çeşitleri Ve Fiyatları

1. Kum

 • Kum nedir?

İnşaat kumu tanımı ; Kabaca İnşaat kumu 0-5 mm aralığındaki boyutlardaki, ince tane dokulu taş, kaya parçalarının fiziksel ve kimyasal ayrışması sonucu, bir araya gelerek oluşturduğu tane topluluğudur .

 • Kum Çeşitleri

1. İnce Sıva Kumu ; 0-2 mm arası ince tane boyutlarına sahiptir. Elenmiş, elenmemiş olarak 1 ton, 1 torba ve 1 m3 gibi çeşitli seçeneklerle satın almak mümkündür.

2. Orta Kaba Sıva Kumu ; 0-3 mm arasında tane boyutlarına sahip olup kaba sıva uygulamalarında en çok tercih edilen kum çeşididir. Elenmiş, yıkanmış gibi farklı çeşitleri de mevcuttur. Ayrıca tuğla, briket ve bims duvar örme işlemleri de bu türden elde edilen harç ile gerçekleştirilir.

3. Kalın Kaba Sıva Kumu ; Kalın kaba sıva kumunun tane boyutları 0-4 mm arasındadır. Tane boyutları 4 mm’ye kadar ulaştığı için Zaman zaman şap kumu olarak da tercih edilir.

4. Şap Kumu ; İnşaat alanında şap uygulamaları için kullanılan şap kumu 0-5 mm arasında tane dokularıyla en kalın kum çeşidi unvanına sahiptir.

 • Fiyatları
TürBoyutFiyat
İnce Kum0-2 mm60 TL
Kaba Kum0-3 mm80 TL
Kaba Kum0-4 mm80 TL
Şap Kumu0-5 mm85 TL

2. Mıcır

 • Mıcır nedir?

Mıcır 5 mm – 38 mm aralığında kalın tane boyutlu kırma taş malzemesidir. Beton üretimi, bordür, parke taşı üretimi, asfalt drenaj çalışmaları, dolgular, geçici yollar, çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmaları, inşaat gibi çeşitli yer ve şekillerde kullanılır.

 • Mıcır Çeşitleri Ve Fiyatları 2021
TürFiyat
1 Nolu Mıcır (5-12mm)60 TL
2 Nolu Mıcır (12-22mm)55 TL
3 Nolu Mıcır (22-32mm)50 TL
4 Nolu Mıcır (32-38mm)50 TL

3. Çakıl

 • Çakıl Nedir

Çakıl ; Boyutları 2 ila 64 milimetre arasında değişen taş – kaya parçalarının doğal yada yapay olarak parçalanıp bir araya gelmesine – getirilmesine denir.

 • Çakıl Çeşitleri
 1. İnce çakıl : genellikle 6 ila 8 milimetre kalınlığında. Bu durumda, genel amacı genellikle parke taşlarını ve kaldırımları doldurmaktır.
 2. Orta çakıl : 8 ile 12 milimetre arasında kalınlığa sahip olup, öncekinden daha dayanıklıdır, bu nedenle temelde kanalizasyon, toprak ve benzerlerini doldurmak için kullanılır.
 3. Kaba çakıl : Açıkçası, en dayanıklı olanıdır. 12 ila 35 milimetre arasında değişen oldukça çeşitli bir kalınlığa sahiptir. Bu durumda, binalardan kuyulara, kanalizasyonlar, oluklar, hava yolları, yüzme havuzları her türlü yapının dolgu ve temellerinde kullanılır .
 • Çakıl Fiyatları 2021
TürFiyat
İnce Çakıl (6-8mm)45 TL
Orta Çakıl (8-12mm)40 TL
Kaba Çakıl (12-35mm)30 TL

BENZER ARAMALAR

1 Ton kum fiyatı

Kum, çakıl yada mıcır genellikle m3 hesabı satın alınır, kullanılır ancak bazı bölgelerde ton işi, çoğu yerde de torba içerisine ambalajlanarak hazır paketli bir şekilde satılıyor.

1 ton kum yaklaşık yarım m3 eder. Bu durumda da 1 ton kum fiyatı ortalama 40 TL civarlarındadır.

1 Torba kum fiyatı

Torba kum fiyatları açık kuma göre daha yüksek olur. Bunun sebebi de tahmin ettiğiniz üzere, torba maliyeti, işçi ücreti, dikim ambalaj işlemleridir. Bir torba kum 1 teneke kuma eş değerdir. 1 torba kum fiyatı ise 5 TL’dir.

1 Ton kum kaç m3 ?

Bir ton kum yukarda da belirttiğimiz gibi yaklaşık yarım metreküptür.

1 Kamyon Kum Kaç m3 kum alır

Kamyonların şekli, büyüklüğü, yük taşıma kapasiteleri farklı olduğu için bu sorunun cevabını da farklı şekillerde vermek gerekecek. Kafa karıştırmadan kısa ve net bir cevap verecek olursak; Kum taşıma işlemlerinde yaygın olarak 2 çeşit kamyon kullanılır. Birincisi 6 tekerlekli damperli kamyonetler. Bu kamyonetler azami 6 m3 kum alır. İkincisi de damperli büyük kamyonlar. Bu kamyonetler ise azami 18 m3 kum taşıma kapasitesine sahiptirler.

About admin

Check Also

Tuğla Fiyatları 2021

Ekolojik özelliklere sahip gerçek bir yapı malzemesi olan tuğla emlak piyasasının hızla büyümesine önemli ölçüde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir